تبارشناسی-

ایل بیرانوند یکی از گروههای قومی بزرگ در استان لرستان است. خاستگاه اصلی ایل بیرانوند بیشتر در ناحیه دلفان در شمال لرستان است اما با توجه به اینکه زبان اصلی این قوملکی است این احتمال می‌رود که بیرانوندها از مناطق غربی تر در ایران یا عراق امروزی به این منطقه کوچیده باشند. بیرانوندها از دوران افشار تا اوائل پهلوی نقش پر رنگی در حوادث لرستان و غرب ایران داشته‌اند و بویژه در اواخر دوره قاجار با تمرد از حکومت مرکزی، جنگهای خونینی در منطقه داشته‌اند ژان دو مرگان بیراوند‌ها را مردمی زیبا و سبزه روی، چهارشانه و بلندقد با موی سیاه و دماغ عقابی معرفی کرده و با تشبیه آنها به کردها، آنها را دارای روحیه‌ای خطرآفرین و ماجراجو دانسته‌است .

 تبارشناسی

ایل بیرانوند از ایل‌های اصیل لرستان بوده و هست که از نظر اصالت قومی کاملا ایرانی بوده که طبق تحقیقات انجام شده از برادران قوم بزرگ بختیاری بوده‌اند که در زمان اتبکان لر از هم جدا شدن که به لر بزرگ و لر کوچک معروف شدن که لر کوچک در منطقه لرستان فعلی مقیم شد(بیرانوند) و لر بزرگ در منطقه بختیاری مقیم شد و برخلاف گفته‌های گفته شده ایل بیرانوند هیچ تناسب قومی با اعراب ندارند و از زمانهای خیلی گذشته که حتی به قبل از ورود آریایی‌ها به ایران بوده‌است در مناطق جنوب غرب و لرستان فعلی بوده‌اند که نژاد کاملا ایرانی دارند.

 محدوده زندگی

ایل بیرانوند ، از ایلات بزرگ لک ولر مناطق شمالی استان لرستان است.بیرانوندهاعلاوه بر حضور در مرکز منطقه اقامتشان در بخش چغلوندی ، در مناطق دیگری نیز پراکنده‌اند ، از جمله در بخش مرکزی خرم آباد ، قسمتهایی از دوره چگنی و الوار گرمسیر ، حسینیه ، زاغه ، صیمره ، دره شهر ، ماژین ارمه ، پلدختر و دشت سیلاخور ، دسته‌هایی نیز از این ایل ، در طول تاریخ مجبور به مهاجرت شده‌اند ، هم اکنون اخلاف آنان در اطراف قم ، کاشان ، ورامین ، گرگان ، و بخشهایی از خراسان به سر می‌برند . معروفترین این مهاجران ، طایفه نایبی بیرانوندی حاشیه کویر است که به دستور نادرشاه به کاشان تبعید شد وبه مدت نیم قرن با دولتهای ایران ستیزه کرد.

 تیره‌ها

طایفه‌ها و تیره‌های مختلف ایل بیرانوند بازمانده‌های دو پسر بیران به نامهای آلانیان(آلاینان) و دشانیان (دشینان)دشینو از چند تیره شلکه ،رش،پیرداده، چغلوند

 

/ 0 نظر / 13 بازدید